Cennet ehli kel mi olacak?

Soru Detayı

- Cennet ehlinin sakalsız ve tüysüz olacağını okudum. Bu onların başlarında da saç olmayacağı anlamına mı geliyor?
- Bu konuda Kur'an'dan ve hadislerden detaylı bir açıklama yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Abbas’tan nakledildiğine göre Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

"Cennet ehli genç, sakalsız ve tüysüzdür. Baş, kaşlar ve kirpikler dışında dışında, örneğin koltuklarında, eteklerinde kıl yoktur. 60 arşın boylarıyla Hz. Âdem’in boyunda, 33 yaşlarıyla da Hz. İsa’nın yaşlarında olacaklardır." (bk. el-Adlu ve’l-ihsan, Vasfu’l-Cenne)

Bütün araştırmalarımıza rağmen -hadis külliyatı arasında- bu rivayetin bir kaynağına rastlayamadık.

Bununla beraber, kel olmayacaklarında bizim bir tereddüdümüz yoktur. Zira çirkin bir manzara olan kelliğin cennet gibi güzellikler ile donatılmış bir yurtta bulunması taban tabana zıt bir manzaradır.