Cenab-ı Allah, neden büyü ilmini melekler yoluyla insanlara öğretti? Allah'ın dışında insanlar üzerinde etki etme gücü olan insanların olmasını aklım almıyor, sonuçta bu şirk olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meleklerin insanlara sihir öğretme bilgileri tartışmalıdır. Bu konudaki genel yorum; Harut ve Marut adındaki meleklerin öğrettiği ilmin hem hayra hem şerre müsait olduğudur.

Meleklerin; "Biz ancak imtihan için gönderilmişizdir, sakın (sihir, büyü yapıp da) kâfir olma." diye ikazda bulunmaları, bu ilmin sihir gibi şerre de müsait olduğunu, hem meselenin imtihan yönünün olduğunu ifade ediyor. Yani bakalım bu insanlar itaat edip sihirden uzak mı duracaklar, yoksa bunu suistimal edip sihir mi yapacaklar. İnsanın dünyaya imtihan için gönderildiği düşünülürse mesele daha kolay anlaşılır.