Çarşafın renginin kara kargalara benzetilmesiyle ilgili bilgi var mıdır?

Soru Detayı

- Çarşafın renginin siyah olması hakkında Ümmü Seleme'nin söylediği "kara kargalar gibi oldular" sözü doğru mudur, başka hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu rivayeti Ebu Davud kısaca nakletmiştir.(bk. Ebu Davud, Libas, 32)

Evela, bu söz çarşafın rengini belirtmek için değildir. Çünkü o zaman siyah renkte standart bir çarşaf şekli yoktu. Herkes bulduğu bir örtüyle örtünürdü. Dolayısıyla, -tesettürle ilgili- Ahzab suresinin 59. cilbab ayeti iner inmez “Ne buldularsa hemen kendilerine sardılar, başlarında sanki kargalar vardı.” ifade edilerek, Ensar kadınları övülmüştür.

Ancak işin başla alakasını düşündüğümüzde, konunun Nur suresinin başörtüyle ilgili 31. ayetiyle yakınlığı daha makul gibi görülmektedir. Nitekim Hz. Aişe (r.anha)’den yapılan rivayette, bu hadis Nur Suresinin söz konusu ayetiyle ilişkilendirilmiştir.(bk. Razî, XXIII/199).

Bu da gösteriyor ki, konu çarşafın rengini tasvir etmekten ziyade, kadınların ilahi emir ve yasaklar karşısındaki titizlikleri dile getirilmiş, onların güzel bir şey bulamadıkları için, rasgele bez parçalarıyla başlarını örtmeye çalıştıklarına dikkat çekilmiştir.