Camiler, mescitler amaç dışı kullanılamaz, diye bir ayet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zannediyoruz, sorulan ayet, Tevbe suresinin 107. ayetidir; meali şöyledir:

“Şu münafıklardan bazıları, müminlere zarar vermek, küfür ve inkârcılığı yaymak, müminlerin arasına ayrılık sokmak için ve daha önce Allah ve Resûlüne karşı savaşmış  adamı buyur etmek için, bir de tuttular bir mescit yaptılar. Bütün bunlardan sonra bir de kalkıp; “Biz bununla sadece iyilik yapmak istedik.” diye yemin ederler. Oysa Allah şâhitlik eder ki bunlar kesinlikle yalancıdır.”

Bununla ilgili olan Surenin 108. ayetin meali de şöyledir:

“Resûlüm! O Mescid-ı Dırar’da hiç bir zaman namaz kılma! Tâ ilk günden, temeli takva üzerine kurulan mescidde namaz kılman daha münasiptir. Orada maddî ve mânevî kirlerden arınmayı seven kimseler vardır. Allah da temizlenenleri sever.”