Bizlere kötülüğü dokunan insanlar hakkında kötü düşünüp güvenmemek mi yoksa iyi düşünüp güvenmek mi gerekir?

Soru Detayı
Başıma gelen olayların hangisinin sınav olduğu konusunda çelişkiye düşüyorum. Mesela, daha önce bana kötülüğü dokunmuş bir kişiye, o kişi düzeldiğini vaat ettiğinde tekrar şans vermek gerekir mi, yoksa bunu bir sınav gibi düşünüp ona güvenerek, aynı hatalara tekrar düşmemek mi gerekir? İnsanlar hakkında ne olursa olsun iyi niyeti bozmamak en doğrusu mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hüsnüzan; güzel düşünme, niyeti temiz tutmaktır. Yani insanlar hakkında güzel düşünme, onların hatalarını güzele yormak esastır.

Adem-i itimat ise, tam itimat etmemektir. Herkes hakkında hüsnüzan edelim; ama adem-i itimadı da elden bırakmayalım. Yani, "Hüsnüzan, ama adem-i itimat" eksenini muhafaza etmekte fayda var.

Hüsnüzan ve adem-i itimad, ne haksız yere suçlamayı ve ithamı ihtiva eder, ne şüpheye ve tereddüde meydan verir, ne de art niyetli birisine imkan sağlar!

Bize zararı dokunan insan hakkında kötü düşünmemeliyiz; ancak tedbirimizi de elden bırakmamalıyız.