Ticari amaç gütmeden, kitapları tarayıp / indirip bilgisayar ortamına aktarabilir miyiz?

Soru Detayı

- Bizler, dini kitapları bilgisayar ortamına aktarıp, hiçbir ticari amaç gütmeden, Ümmeti Muhammede ulaştırmayı hedefleyen bir siteyiz.
- Bu şekilde e-kitap yayınlamak konusunda dinî hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kitabı yayınlayan kuruluş eğer izin vermiyorsa, yayınlanmamasını tavsiye ederiz. Çünkü ortaya çıkacak hukukî sonuçlar olabilir. Ancak ticaret kastı yok ise, yayınlamak haram değildir.

Konuyla ilgili Halil Günenç Hocaefendinin fetvası aşağıdadır:

Ticaret kastı olmaksızın cd kopyalamak neden caiz görülüyor?