Birinizin hayvanı kaybolduğunda, "Allah'ın kulları yardım edin." demeyi buyuran hadisteki kullar, insanlar mıdır, melekler midir?

Soru Detayı

"Sizden birinizin hayvanı ıssız bir yerde aniden kaybolup gittiği zaman; 'Ey Allah’ın kulları! Tutunuz.' diye nida etsin. Çünkü yeryüzünde Allah’ın hazır kulları vardır, onu sizin için tutar.”

- Bu hadisteki kullar insan mı, melekleri mi, yoksa başka bir şey mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sizden birinizin hayvanı ıssız bir yerde aniden kaybolup gittiği zaman; 'Ey Allah’ın kulları! Tutunuz.' diye nida etsin. Çünkü yeryüzünde Allah’ın hazır kulları vardır, onu sizin için tutar.”(Nevevi, el-Ezkar, 201)

Allah'ın kullarının kim olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Bunlar, insanların içinde salih kullar olabileceği gibi melaike de olabilir. Nitekim bir başka hadiste şu şekilde rivayet edilmiştir:

"Allah'ın hafaza meleklerinden başka melekleri olduğu ve ağaçtan bir yaprak düşse onu yazdığı ve ıssız bir yerde sizden birinin ayağı sürçse bile 'Ey Allah'ın kulları, yardım edin ki Allah da size merhamet etsin.' diye dua edin."(Beyhaki, Şuabü'l İman, Meleklere İman, 167)

Hadiste "Allah'ın kulları" ifadesi genel mana ifade ettiği için, her iki görüşü de kapsamaktadır. Tasavvufta da insanlar içerisinde salih kulların yardım edeceği meşhurdur.