Bir Mayıs gibi eylemleri yapmanın ve protesto yürüyüşlerine katılmanın bir sakıncası var mıdır?

Soru Detayı

- Bu tür eylemlere katılamayanları kınayanlara ne demeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hak aramak, haksızlığa karşı durmak çok önemli bir konudur. Ancak, kendi hakkını ararken başkasının hakkına tecavüz etmek, insanları haklıyken haksız duruma düşüren yanlış bir hak aramadır. Maalesef, 1 Mayıs İşçi bayramları şimdiye kadar çok haksızlıklara, zulümlere, cinayetlere sebebiyet vermiş sabıkalı bir gün olarak tarihe geçmiştir.

İslam, sosyal sınıfların varlığını tabii kabul eder. Fakat toplumsal zulümlerin olmaması için zenginleri -zekât, infak ve diğer yardımlarla- fakirlerle paylaşmalarını emretmektedir. Ve bu paylaşım, tarihte ilk defa Kur’an tarafından, zenginlerin bir ihsanı veya ezilenlere lütfen verilen bir sadaka değil, tıpkı yaşama hakkı gibi tabii bir hak olarak tespit edilip emredilmiştir.

Esas olarak devlet ve diğer sosyal kurumlar, infak, sadaka veya zekatı, fakirlere, muhtaçlara doğal bir hak olarak vermelidirler. İnsanları sömüren ve işçilere kıt-kanaat bir ücret veren kapitalizmin zulmüne de bu açıdan karşıdır. Faizi bu sebeple yasaklamıştır.

İslam’a göre bir tek kişinin hakkı, bütün insanların hakkı uğruna da olsa feda edilmez. Ancak, her yıl Bir Mayıs’ta maalesef her kesimden (yani hem göstericilerden hem polislerden hem de diğer vatandaşlardan) insanlar mağdur olmakta, haksız muamelelere maruz kalmaktadırlar.

Kuşkusuz, bu konuda -belki büyük çoğunlukla- çok samimi insanların çabaları vardır. Ancak, bu tür eylem ve gösterileri suistimal eden, provoke eden ve masum insanların haklı talepleri üzerinden çıkar sağlamak, çeşitli operasyonlar yapmak isteyen insanların olduğu da tarihin tecrübeleri ile sabittir. Bunun da farkında olmalıyız.

Makul, sıradan insanların şimdiye kadar bu gibi eylemlerden uzak durmalarının yegâne sebebi de bu gibi haksızlıklar olsa gerektir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Demokrasi, sosyalizm, İslam ve insan hakları; işçi hakları gibi konularda ...