Bir kanser hastasına, bebeği olan bir annenin sütünü vermesi günah mı?

Soru Detayı

- 9 aylık bir bebeğim var ve anne sütü alıyor. Anne sütünün faydaları, bildiğiniz gibi son yıllarda daha çok anılır oldu ve kansere dahi iyi geldiği söyleniyor. Arkadaşımın babası kanser hastası ve benden şifa için sütümü istedi ve ben de verdim, fakat içim rahat değil.
- Dinen sakıncalı mı, günah mı işledim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bilindiği gibi, sütün ”akrabalık oluşturması” için, süt içen kimsenin iki / iki buçuk yaşı geçmemesi gerekir. Bu açıdan bu adam sütünüzü içmekle herhangi bir mahremiyet söz konusu olmaz.

- Sütü anladığımız kadarıyla bir kaba koyup göndermişsiniz. Bunda haram olan bir taraf yoktur. Özellikle şifa maksadıyla olunca, inşallah sevabı da vardır.

- Bununla beraber, (siz mutlaka yapmışsınızdır ama, yine de biz söyleyelim;) daha önce beyinizin izni de alınsaydı daha iyi olurdu. Şayet haberi yoksa, şimdi de bundan haberdar olmasında fayda vardır.