Bir kadın şahitle hüküm versem günah olur mu?

Soru Detayı

- Günümüzde bir kadının şahitliğini 1 kişi kabul etmenizde sakınca var mı?
- Ben hakim olursam bir kadının şahitliğini 1 kişi saymamda sakınca var mıdır?
- Sonuçta bu kanunları ben koymuyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hem bu düzende hâkim olup hem de şeriata göre hüküm vermek her zaman mümkün değildir.

Önce niçin hâkim oluyorsun buna bakmalı. Bu intisap bir çeşit zarurete, bir plan ve programa dayanıyorsa, şeriata aykırı olan hükümlerde “Bu onların kanunlarındaki hükümdür.” diye niyet ederek ve benimsemeyerek hüküm açıklanır.