Bir iş yerini kira karşılığı çalıştırmak cazi midir? Arabistan'da işçiyim, benim kefilim yeni bir restaurant açıyor; bitince olduğu gibi bütün sorumluluğu bana verip, karşılığında her ay belli bir ücret almayı düşünüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Suudi Arabistan'da çalışan yabancıların, orada iş imkanı bulabilmeleri için resmi idarenin koyduğu bir takım şartlar bulunmaktadır. O ülkedeki yabancıların bu kurallar çerçevesinde hareket etmeleri bir zorunluluktur.

Bu sebeple, kefilinizle (size tanınan haklar çerçevesinde) İslam dininin meşru gördüğü alanlarda bir sözleşme yapabilirsiniz. Bu sözleşmeye sadık kalarak oradaki iş hayatınızı sürdürmenizde dinen bir sakınca bulunmamaktadır.

Bir iş yerini kira karşılığı çalıştırmak caizdir. Ancak her uygulamada olduğu gibi kira ve kiralama konusunda da dikkat edilmesi gereken konular vardır.