Bir felaket nedeniyle, cenazelerin toplu olarak ve yıkanmadan gömülmesi uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret bulunmadıkça, iki ve daha fazla cenaze bir kabre gömülmez. Zaruret olursa, aralarına toprak gibi bir engel konularak toplu mezar kullanımı caiz olur. Nitekim Uhud şehitleri için uygulama böyle olmuştur.

İslam’da asıl olan -şehitler dışında- her ölenin yıkanması, üzerinde cenaze namazının kılınması ve her bir kabre bir tek kişinin defedilmesidir. Ancak “Zaruret / zorunlu hâller haramı helal kılar” düsturu gereğince, bu prensipler yerlerine göre gerçekleşmeyebilir.

Buna göre, zorunlu hâllerde bir yere birkaç kişinin defnedilmesi caiz olduğu gibi (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/531), cesedin çürümesi veya suyun bulunmaması gibi hâllerde, ölünün yıkanmaması da caiz olur. Bunlar istisnaî durumlardır.

İslam’da teklif-i ma-layutak / gücün üstünde bir sorumluluk yoktur.