Besmele çekerken hep yanlış söyledim gibi geliyor. Gerek dua ederken gerekse abdest alırken tekrar tekrar söylüyorum. Ne yapmam lazım?

Soru Detayı
Besmele çekerken hep yanlış söyledim gibi geliyor. Gerek dua ederken gerekse abdest alırken tekrar tekrar söylüyorum. Ne yapmam lazım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Durumunuz vesveseden ibarettir. Bu konuda kendinizi sıkıntıya sokmayın, bir defa besmele okuduktan sonra, bir daha okumayın. Yanlış dahi olsa Allah kabul eder. Bu durum namazınıza da abdestinize de zarar vermez. Bu sebepten bu vesveseyi yenmek için rahat davranmalı ve bir defa yanlış dahi olsa besmele çektikten sonra bir daha çekmemelisiniz.