Hanefi fıkıh alimi Şurunbulali kimdir?

Soru Detayı

- Bazı fıkıh konularında ismi çokça zikredilen, Hanefi fıkıh alimi Şurunbulali kimdir?
- Hakkında mevcut bilgiler nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tam adı, Ebu’l-İhlas Hasan b. Ammar, el-Mesrî, eş-Şurunbulalîdir. 994 (1568)’te Mısırda doğdu, 1069 (1659)’da orada vefat etti.

Ezher üniversitesi müderrislerinden olan Şurunbulalî, Hanefî mezhebine bağlı, -birçok eser telif eden- ünlü fıkıh âlimlerindendir.

Eserleri: Nuru’l-Îzah; Meraki’l-Felah, Meraki’s-saade fi ilmi’i-kelam, Teysiru’l-Makasıd (Şerhu gurari’l-Ahkâm, li munla Husrev) meşhur olmuş eserlerinden birkaçıdır. (bk. Hidayetu’l-ârifin, I, 155).