Bayanların çizme giymesi caiz mı?

Soru Detayı

- Bayanların dışarıda çizme giymesi dinen uygun mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

​Bayanların çizme giymelerinde sakınca yoktur.

Çizme gerekli yerleri örter; ancak gösterişli çizmeleri giyip açıkta bırakarak dolaşmak “örtülü çıplaklar” olma tehlikesini taşır.

Kadınlara veya erkeklere özel olan kıyafetin veya takının diğer cins tarafından kullanılması caiz değildir. Ancak iki cins tarafından da kullanılan kıyafet veya takının diğer cins tarafından kullanılması caizdir. Bu itibarla kadınların dışarıda çizme giymelerinde sakınca yoktur. (Tuhfetü'l-Muhtâç, 3/26)