Başörtüsünün saçın bir kısmını açık bırakması caiz mi?

Soru Detayı

- Şimdilerde bazı kadınlar, ninelerimiz, anneannelerimiz genelde saçlarının belli bir kısmını örtüyorlar. Alın üzerinde belli bir miktar saç görünmesi günaha sebep olur mu?
- Bu durum kadının genç veya yaşlı olmasına göre değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettür Allah’ın emridir ve yerine getirilmesi farzdır.

Ergenlik çağına ulaşmış Müslüman hanımların, yabancı (mahremi olmayan) erkekler yanında el, yüz ve ayakları dışında kalan tüm bedenlerini örtmeleri emredilmiştir. (bk. Nur, 24/31)

Bu emre göre kadının saçlarının tamamının örtülmesi gerekmektedir.