Başkasının günahını ibret için anlatsak olur mu?

Soru Detayı

- Günahı ibret olsun diye anlatmak eğer caiz değilse ashab-ı kiram neden isim vererek Maiz’in zina ettiğini bir sahabenin cihada gelmeyince 50 gün tövbesini kabul edilmediğini söylemiş neden isim vermişler de sahabenin biri dememişler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her iki olay da meşhur olmuş ve duyulmuş, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz ile ashabının yanında gelip konuşmuşlar, hadiseyi bizzat kendileri anlatmışlar; bu olaylar bazı fıkıh hükümlerine kaynak olmuş. Bu kadar yaygın bir olayı konuşurken “adamın biri” demenin yeri yoktur. Daha sonraki raviler de duyduklarını olduğu gibi aktarmaya mecburdurlar.

Bizim gibilerin hayatında ise gizli günah işlediğini bilip gördüğümüz bir kimsenin öncelikle günahını biz de gizleyip onu ıslaha çalışacağız. Başkalarına veya kamuya zarar vermedikçe de buna devam edeceğiz.