Babamın cebinden para alıyorum günah mıdır?

Soru Detayı

- Bizim maddi durumumuz çok iyi. Babam evin yiyeceklerini karşılıyor faturaları her şeyi ödüyor fakat biz günlük okul harçlığımızı ya da herhangi bir özel ihtiyacımızı karşılamak için para istediğimizde bize bağırıyor çağırıyor hakaret ediyor vermiyor. Sürekli böyle yapıyor bize zenginlik içinde fakirlik çektiriyor. Paramız varken istediğimiz kıyafeti giyemiyor istediğimiz yere gidemiyoruz.
- Biz de ondan para isteyip hakaret yemek yerine izin almadan ihtiyacımız oldukça cebinden harçlıklarımızı alıyoruz.
- Bu günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Baba, çocuklarının nafakasını (yaşama giderlerini) karşılamakla yükümlüdür.

Her ailenin sosyo-kültürel seviyesine göre ihtiyaçları (lüksü değil) vardır, bu ihtiyaçları karşılamak babanın borcu olunca ve baba da borcunu ödemiyorsa, mahkemeye başvurma hakkı vardır; bu da her durumda mümkün ve uygun olmadığından, babanın cebinden haberi olmadan alınabilir.