Atatürk'e Ataput diyebilir miyiz?

Soru Detayı

- Atatürk'ün fotoğraflarını bilgisayarda değiştirip dalga geçebilir miyiz?
- Buna ek olarak Atatürk atamızdır Cumhuriyet çocuğuyuz Göktürkler de atamızdır vb. (örnekler daha çoğaltılabilir) ve/veya bunların tam tersi gibi ifadeler ve bu ifadelerin anlatmaya çalıştığı şey hakkında İslam bize ne diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Türkiye Cumhuriyeti kanunları, Atatürk’ün aleyhinde olacak davranışları, sözleri ve yazıları suç sayıyor:

“Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Yukarıki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır…”

Dinimiz bu hakareti veya davranışı emretmiyor, küfretmeyen günaha girmiyor; şu halde suçu işleyip hapse girmenin akıl ve hikmette yeri yoktur.

İnsanlar belli bir soydan, kavimden, kabileden, aileden geliyorlar. Bunların arasında veya belli bir tarihte yaşayan kısmında Müslüman olmayanlar da bulunuyor. Onların dinlerini ve İslam’a aykırı olan davranışlarını onaylamaksızın soy geçmişimizi kastederek “atalarımız” demekte sakınca yoktur. Kur’an-ı Kerim “atalarımız” demeyi yasaklamıyor, “o ataların yolundan gitmeyi” yasaklıyor. (bk. Hucurat, 11)