Aşure günü gusleden mümin günahlardan temizlenir anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih kaynaklarda, bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Bu vesileyle ifade edelim ki, aşurede oruç tutmanın fazileti konusunda sahih hadisler bulunmaktadır. (Buhari, Savm, 69; Müsned, 6/29-30, 2/57, 143)

Bunun dışında aşure günü yıkanmak, gözlere sürme çekmek, süslenmek, kına yakmak, bayramlaşmak, hububat karışımı aş (aşure) pişirmek, sadaka vermek, mescitleri ziyaret etmek, kurban kesmek gibi fiiller hakkında sahih bir rivayete rastlanmamıştır. (bk. Suyuri, Leali, 2/93; İbn Arrak, Tenzih, 2/151)

Muharremin onuncu gününde “aşure” adıyla bilinen aşı pişirmek ve dağıtmak ise, örfümüzce benimsenmiş güzel bir âdettir.