Arsam için başkasının arazisinden izinsiz geçmek caiz mi?

Soru Detayı

- Benim köyde arsam var, fakat arsanın resmiyette yolu yok. Arsaya ulaşmak için başka birinin veya devletin arazisinden 5-10 metre geçmem gerekiyor. Fakat devlet belli aylarda ormanda gezmenin bile yasak olduğunu kanunlarda belirtiyor.
- Buna göre; yasak olduğu zamanlarda arsama ulaşmak için devletin veya bir başkasının arazisinden geçmem caiz midir?
- Serbest veya yasak olma zamanına göre hüküm ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mevcut kanunlarda olsun fıkıhta olsun, böyle bir durumda kişiye zaruri olan geçiş hakkı verilir.

Bu hakkın nasıl elde edileceğini ve ücreti hakemler veya hakim tayin eder. Bu işlem olup bitinceye kadar gerektikçe mülkün sahibinden izin alarak, onun toprağından geçilebilir. İzin vermezse, yine hakemlere başvurmak gerekir. (bk. Dürerü'l-hukkam, 3/242)