Arafat’tan dönüp de acaba benim günahlarım affoldu mu, diyen kişi en büyük günahkârdır, anlamında hadis var mı?

Soru Detayı

- Bu hadisini açıklar mısınız?
"Ev bark, araba al, çocuğunu, torununu büyüt, kızını gelin et, yaşlan, dünyadan elini eteğini çek de ondan sonra Hacc’a gidersin " gibi şartlanmaları doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Alimler bu rivayetin sahih hiçbir kaynakta -ne sahih ne de sünen kitaplarında- geçmediğini ve sahih olmadığını bildirmişlerdir. (bk. İbn Teymiye, Mecmuu’l-Fetava, 18/340-344)

- Hac farizası bazı alimlere göre fevridir, gücü yettiği senede yapması gerekir. Bazı alimlere göre ise, fevri değildir, örneğin hacca gidebildiği halde bir iki yıl sonra gitmeye karar verebilir.

Ancak, sorudaki şartları ön plana çıkarmak kesinlikle doğru değildir.

En uygun olanı, gitmeye fırsat bulduğu aynı yılda veya en yakın yılda haccını yapmalıdır.

Dünya işleri bitmez, ölüm her an gelebilir...