Analiz sattığım web sitemdeki kazancım helal mi?

Soru Detayı

- Bir web sitem var ve bu web sitemde yatırım analizlerimi satıyorum. Örneğin bir projeye giriş fiyatını belirliyorum daha sonra da grafiklerden ve fiyat hareketlerinden satış fiyatını belirliyorum. Ve tahmini zamanını da söylüyorum. Ürünlerim bu şekilde oluyor.
- Mesela %20, %10, %5, %70 gibi adlandırarak isimleri dijital kutu şeklinde satıyorum. Müşteri ürünü satın aldığında kutu açılıyor ve ilgili analiz dosyası müşterinin bilgisayarına iniyor.
- Bu analizleri insanları dolandırmak için yapmıyorum sadece güvendiğim ve gerçekten benim de yatırım yapabileceğim projeleri seçiyorum.
- Web sitemin anasayfasında da müşterilere bu analizlerin gerçekleşmeme ihtimalinin de olduğunu ve yapacakları yatırımlardan kendilerinin sorumlu olduğunu söylüyorum.
- Ürünü aldıkları zaman da ürünün içinden bunun bir analiz olduğu riskler barındırdığı ve yatırımlarını buna göre yapmaları gerektiğini tüm paralarıyla girmemeleri gerektiği ve sorumluluğun onlarda olduğu gibi uyarılar da yapılıyor.
- Bu şekilde dijital indirilebilir ürünleri satmam ve bunlardan gelir etmemin bir günahı var mıdır, kazandığım para helal olur mu?
- Sizin cevabınıza göre sitemi yayınlayacağım veya sileceğim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yatırım ve ticaret yapıp para kazanmak isteyenlere yaptığınız çalışma ile yardımcı oluyorsunuz; zarar ihtimalini de açıklıyorsunuz. Bu bir emektir, hizmettir, elbette mal, üretim, işlem helal ise böyle bir faaliyete hizmet de helal olur, aldığınız para da helal olur.

Ancak mal, üretim, işlem helal değilse, böyle bir faaliyete hizmet de helal olmaz, aldığınız para da helal olmaz.