Amme işlerinde söz sahibi olan değersiz adam kimdir?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı, varsa sıhhat durumu nedir, burada geçen amme işlerinde söz sahibi olan değersiz adam kimdir?
- Hadis-i Şerifte buyuruldu ki: Hazreti Ebu Hureyre Radıyallahu Anh anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: ‘İnsanlar öyle aldatıcı yıllar görecek ki, o yıllarda yalancılar tasdik, doğru söyleyenler tekzib edilecekler. Keza o yıllarda hâine itimad edilecek, emin kimseye de hainsin denecek. O zaman ruvaybıda adam amme işinde söz sahibi olacak.’"
 ‘Ruvaybıda kimdir?’ diye sorulmuştu. "Amme işlerinde (söz sahibi olan) değersiz adam" diye cevap verdi."
Kaynak: İbnu Mace Sünen (4036) - Hds: (7217)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayetinde bir ravi “mechul ve münker” olarak değerlendirilmiş olduğu için, hadis zayıf sayılmıştır. (bk. İbn Mace, 4036 / Fuad Abdulbaki, talik)

Bununla beraber, İbn Hibban cerh edilen raviyi sika yani güvenilir ve sağlam saymıştır. (bk. İbn Mace, a.g.y/Fuad Abdulbaki talik)

Amme işleri: Kamu hizmetleri, kurumsal işler, devlet ve bürokrasi işleridir. Buralarda çalışanlar ise, özellikle ilgili kurumlarda yetkili olan şahıslardır.

Şunu da unutmayalım ki, hadisin ifadesinden amme işlerinde bulunana herkesin öyle olduğu anlaşılmamalıdır. Bilakis, bunu “öyle bir zaman gelecek ki, bir kısım ayak takımı rezil / adi adamlar da amme işlerinde yetkili olacaklar ve o pespaye huyların işlerin içine de yansıyacağı” şeklinde anlamak realiteye daha uygundur.

Bu nedenle, bu hadis-i şerifi dindar bir Müslümana uygulamak hem hadise hem de o Müslümana iftira atmak olur.