Altını kiraya vermek veya kiralamak caiz midir?

Soru Detayı

- Külçe altın belli bir bedel karşılığında aylık kiralanıyor ve bedel de dolar veya TL cinsinden alınıyor.
- Altını kiralayan kişi bu altını değişik şekillerde kullanıyor. Bu caiz midir?
- Eğer caiz ise kira bedeli altın olarak da alınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altını bir bedel karşılığında ödünç vermek de kiraya vermek de caiz değildir.

Mal kiraya verilir, altın mal değildir, para hükmündedir.

Bununla beraber, kiralanan malın özellikleri aynı kalması şartıyla, kiralayan kişinin kiraladığı maldan menfaat görmesi de söz konusu ise bu bir mal olarak kiralanabilir ve alınan ücret de helaldir. Örneğin, bir altın takıyı aynı kalması şartıyla, bir kadının kiralaması ya da ödünç alması caizdir.

Ancak, kiralanacak şey altın külçe ise, külçe bozdurulmadan hiçbir menfaat elde edilemeyeceğinden altın külçenin kiralanması da bir bedel karşılığında ödünç verilmesi de caiz değildir, alınan ücret de helal olmaz.Bk.
İanetü’t-talibin, 3/108.
Bacuri, 1/274.