Allah’ın isimleriyle dünyalık bir şey istemek caiz midir?

Soru Detayı

- En güzel isimler Allah’ındır. O halde O’na en güzel isimlerle dua edin. O’nun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır. (Araf suresi, ayet 180)
- Burada bahsedilen "eğri yola gidenler" derken ne kastediyor?
- Bu isimlerle dünyalık bir şey istemek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mümin, Allah'ın esması ile O'na dua edip yalvararak dünya ve ahirette iyilik, güzellik, hayır, saadet, huzur, mutluluk, bereket, sağlık-afiyet, başarı, hayırlı mal ve evlat, hayırlı iş, hayırlı eş, rahat edeceği dünyalık mekan ve geçimlik isteyebilir.

"O’nun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır." (A'raf, 7/180)

mealindeki ayette, Allah’ın yetkinlik ve aşkınlığının, zatına mahsus en üstün niteliklerinin ifadeleri olan güzel isimlerini gerçek anlamlarından saptıranlar kınanmakta, onların bu kötü niyetli tutumlarının cezasını görecekleri uyarısında bulunulmaktadır.

Bu ayet, inkarcıların ve müşriklerin uluhiyyetle ilgili inançlarının bozukluğunu göstermesi yanında; bazı insanların riya, tabasbus, aşırı hayranlık, saygı, çıkar sağlama veya başka bir sebeple yönetici, lider, kahraman, şeyh gibi bazı kişileri överken iltifatın dozunu kaçırarak, övdüğü kişiyi âdeta tanrısal bir konumda gösteren ifadeler kullanmaları konusunda da önemli ve yararlı bir uyarı değeri taşımaktadır. (bk. Kur'an Yolu, Heyet, ilgili ayetin tefsiri)