Allah'ın ilmindeki her şey varlığa çıkar mı yoksa muhal mi?

Soru Detayı

- ​Allah’ın ilminin sonsuz olduğunu biliyoruz. Allah’ın ilmindeki her şeyi yaratması muhal midir?
- Muhalse nedenini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın ilminde her şey bütün detayları ile mevcuttur. Allah neyi yaratıp neyi yaratmayacağını da ezeli ilmiyle bilmektedir.

Her şey bu ezeli ilme göre yerini alacaktır.

Kudreti sonsuz olan Allah’a hiçbir şey ağır değil ve muhal da değildir.

İlim, hikmet, kudret ve iradesiyle neyi yokluğa mahkum eder neyi varlık sahnesinde vücud-u harici giydirir, O bilir.