Allah'ın bütün mülkünün idaresi ve tasarrufu kutbun elinde, demek şirk mi?

Soru Detayı

"Allah'ın bütün mülkünün idaresi ve tasarrufu kutbun elindedir."
- Bu cümle şirk midir?
- Lütfen felsefe yapmadan tek kelimelik cevap verin. Şirktir veya değildir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Detaylı cevap gerektiren soruya neden bir kelimelik cevap istiyorsunuz?

“Allah, kutba bu yetkiyi vermiştir.” diyorlarsa, bu şirk olmaz, ama böyle bir yetkinin şer’î delili yoktur.

“Allah’ın vermesinden bağımsız olarak kutupta bu yetki vardır.” diyorlarsa, bu şirk olur.