Allah’ı görmek mucize mi?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed (sav)'ın Miraçta Allah’ı görmesi mucize mi?
- Ya da yine onun gibi Hz. Musa’nın Allah ile konuşması da mucize mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tabii ki, bunlar mucizedir, hem de büyük mucizelerdir.

“Evet, şakk-ı kamer, nasıl ki Hz. Muhammed’in (asm) bir mucize-i risaletidir; nübüvvetini cin ve inse gösterdi. Öyle de: Miraç dahi, bir mucize-i ubudiyetidir; habibiyetini, ervah ve melaikeye gösterdi.” (Nursi, Sözler, s. 136 )

Ancak, bir kimsenin iman etmesi için delil olarak gösterilmesinin fazla etkisi olmayabilir. Çünkü Allah ile konuşmak veya onu görmek, diğer hissi mucizeler gibi, mevziidir, lokaldir, kendi zamanından sonra görülemeyeceği için Hz. Musa’nın asasının ejderha olması, Hz. İsa’nın ölüyü diriltmesi gibidir. Evet;

 “Miraç meselesi, erkân-ı imaniyenin usulünden sonra terettüb eden bir neticedir. Ve erkân-ı imaniyenin nurlarından meded alan bir nurdur. Erkan-ı imaniyeyi kabul etmeyen dinsiz mülhidlere karşı elbette bizzat isbat edilmez. Çünkü Allah'ı bilmeyen, Peygamberi tanımayan ve melaikeyi kabul etmeyen veya semavatın vücudunu inkâr eden adamlara Miraçdan bahsedilmez. Evvelâ o erkânı isbat etmek lazım geliyor.” (Sözler, s. 559)