Allah lafzından sonra, celle celalüh demekle ilgili hadis var mı?

Soru Detayı

- Allah lafzı telaffuz edildiğinde celle celalüh veya azze ve cell gibi ifadeler kullanmak Hakkı'nda hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda bir hadis rivayeti bilmiyoruz.

"Celle Celâluh", Allah Teâlâ hakkında kullanılan bir saygı ifadesidir.

“Büyüklük, ululuk, yücelik” manasındaki celâl ile aynı kökten türeyen ve “büyük ve yüce oldu” anlamına gelen celle fiilinden oluşmuş bir tabirdir.

Allah lafzı ve Allah’ın isimlerinden biriyle zikredildiği yerde “azameti yüce ve ulu olan” anlamında bir saygı ifadesidir.

“Celle celâluh” (azamet sahibi, kadrü kıymeti en yüce olan), “celle şânuh” (şanı yüce olan), “celle ve alâ” (azametli ve yüce olan), “azze ve celle” (daima galip, izzet ve azamet sahibi) gibi, İslâmî edebin gereği kabul edilen bu ifadeler, Allah’ın ismini anan müminlerin O’na karşı duydukları içten saygıyı yansıtmaktadır.