Allah ismi şerifinin esma-i hüsna isimlerine göre yeri nerdedir; yani nasıl değerlendirmeliyiz?..

Soru Detayı
Ben "La İlahe İllallah" cümlesini "Allah'tan başka ilah yok" olarak biliyorum. Ama bunu " Tanrı yok sadece Allah var" olarak yorumlayan din adamları var. Sizce nasıl çevirilmelidir? Allah isminin esma-i hüsna isimlerine göre yeri nerdedir; yani nasıl değerlendirmeliyiz.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

La ilahe illallah cümlesinin manası kısaca "Allah'tan başka ilah yoktur." anlamındadır. Allah (cc) yerine Tanrı kelimesini kullananlar varsa da esas itibari ile Tanrı ifadesini Allah (cc) için kullanmamak gerekir. Ayrıca Allah'a inanmayıp başka ilahlar, tanrılar edinen insanlara cevap olarak, "Tanrı yok sadece Allah var" ifadesi bu anlamda kullanılmış olabilir.

"Allah" ismi Allah'ın bütün esma ve sıfatlarını kapsayan bir isimdir. Allah denilince Rahman, Rahim, Kerim, Rezzak ve diğer isimleri de kapsadığından sanki hepsi birlikte anılmış olur.