Allah’a Çalab denilebilir mi?

Soru Detayı

- Gönül Çalab’ın tahtı Çalap gönüle baktı.
- Buradaki çalab ne demek?
- Çalab bildiğim kadarıyla Tanrı Mevla Allah demek. Yunus Emre neden Allah demek yerine Çalab demiştir bu Allah yerine tanrı denebilir anlamına mı gelir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah kelimesi yanında yine O'nu ifade etmek üzere Kuran'da "ilah" kelimesi de kullanılmıştır.

Başka dillerde Allah'ı ifade eden, Allah karşılığında kullanılan kelimeler vardır ve bunlar da kullanılabilir.

Çalap da eski Türkçe'de Allah karşılığında kullanılan bir kelimedir.

Tanrı da kullanılabilir.