Ahireti hiç duymayan psikolojik olarak nasıl mutlu kalabilmiş?

Soru Detayı

- Zihnime yerleşen şu soruya mantıklı bir cevap alabilirsem memnun olurum.
- Bir çocuğa şekerden vereceğinizden bahsetmez ve vermezseniz,çocuğun aklına şeker ile alakalı bir şey gelmeyeceği için şekere sahip olamadığına üzülmez. Fakat şeker vereceğim deyip vermezseniz günlerce ağlayabilir.
- Bunun gibi bizim ahiretten hiç haberimiz olmasa idi biz yine saadetli olabilirdik aynen fetret ehli gibi. Ama ahiret diye bir şey anlatıldığı için olmadığını düşünmek bizi etkiliyor üzüyor.
- Yani ahiretten haberimiz olmasaydı ahiretin olmaması bizi üzmez alışır giderdik.. Öyle mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Önce farz edelim ki, sorudaki mantık doğrudur.

Fakat, bir şeyin var olup olmamasını bizim üzülüp üzülmeyeceğimize bağlamanın bir mantığı var mı?

- Düşünün ki, bir adam aydan dünyaya yeni gelmiş, kıştan hiç haberi yoktur. Bu kişi, kışı duymadığı için “evim-barkım, odunum, yakıtım yok” diye hiç üzülmez. Ancak kış gelip çatmış ve hazırsızlık yakalandığı için perişan olmuştur...

Acaba bu adam kışın varlığından haberdar olup üzülmekle beraber, kış hazırlığını yapsaydı, bin kat daha iyi olmaz mıydı?

Biri veren bini kazanan zarar etmez.

- Aynen bunun gibi, önce ahiretin varlığı bizim üzüntülerimize göre değişmez. Ahiret duysak da var, duymasak da var. Üzülsek de var, üzülmesek de var...

- Fetret ehline imrenmek muhal / imkânsız bir şeyle meşgul olmak demektir. Çünkü fetret devri, çok küçük bir zaman diliminden ibarettir. İnsanlık ailesinin varlığından şimdiye kadar binlerce yıl geçmiştir. Bütün insanları fetret dönemine sıkıştırmak mümkün olmadığı gibi, fetret dönemini bütün insanlık tarihine yaymak da mümkün değildir.

- Fetret hayaliyle oyalanacağımıza, ahiret realitesine göre hazırlık yapmak daha akıllıca olmaz mı?

- Özetlersek:

Allah bize danışmadan bizi yaratmış, bizi imtihana tabi tutmuş, bu dünya imtihanı, sonsuz adaletinin ölçeğine göre düzenlemiş ve bu imtihanı kazananlara mükâfat, kaybedenlere ceza vereceği bir yer olarak ahiret alemini yaratmıştır.

Allah’a itaat etmek zorundayız. Cennet ve cehennem hayal değil, hakikatin ta kendisidir. Ona göre bu imtihanı kazanmak durumundayız...