4 büyük meleğin zikri nedir?

Soru Detayı

- 4 büyük meleğin zikri olarak
Ya Allahul melikul cebbaru,
Ya Allahul azizul cebbaru,
Ya Allahul azımul cebbaru,
Ya Allahım kerimul cebbaru,
Ya Allahul kadirul cebbaru
zikri doğru mudur?
- Böyle bir zikir meleklerin çektiği zikirler midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili duayı sağlam bir hadis kaynağında göremedik. Buna benzer bazı duaların -hadis rivayeti olarak- uydurma olduğu bildirilmiştir. (bk. ed-Düreru’s-Seniye).

Arapça “İslam Web sitesinde”, söz konusu ifadelerin bir benzeri üzerinde durulmuş ve “bunun okunmasında bir sakınca yoktur” denildikten sonra “fakat bunu Hz. Peygambere (asm) isnat etmek caiz değildir” denilmiştir.

Yani bunlar Allah’ın ismidir, fakat bu şekliyle hadis değildir.

İmam Nevevi’nin “el-Ezkar” adı eseri gibi, hadislerden, ayetlerden derlenen dualar ve zikirler vardır. Samimi olarak Allah’ın isimleri ve yerlerine göre okumak isteyenlerin bu gibi eserlere müracaat etmeleri önemlidir.

Kaldı ki, Tirmizi’de “el-esmau’l-hüsna” ile ilgili hadis vardır. Allah’ın bu isimlerini okumak eskiden beri salih kimselerin evradıdır.

Günümüzde, bu konuda Türkçe tercüme edilerek derlenen birçok eser yazılmıştır. Özellikle, Cevşen’de bin bir ismi okumak, “İsm-i azam” ve “Tercüman-ı ism-i azam” duasını okumak sevaba çok medar olan dualardandır. Duada ihlas, samimiyet, rıza-i ilahi esas olmalıdır.