Spinning yaparken dua etmenin, zikir çekmenin sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Ben spinning öğrendim. Bunu öğrenmem baya bir vaktimi aldı. Buna şükretmem caiz olur mu?
- Dersi dinlerken falan veya başka bir işle uğraşırken bunu yapıyorum. Bunu yaparken zikir çekmem, tefekkür etmem de caiz olur mu?
- Not: Spinning, yüksek tempolu müzik eşliğinde ya da müziksiz, genellikle grup halinde, tercihe göre iç ya da dış mekanlarda yapılan bisiklet egzersizleri olarak tanımlanabilir. Amaç kuvvetli bir kardiyo antrenmanı yapmaktır. Bir antrenör eşliğinde belirli yönlendirmelerle veya bireysel bir şekilde, nabız yükseltici hareketler bütününden oluşan bir antrenman programıdır. Kalp atışlarını hızlandırmak ve yüksek nabız halinde solunumu düzenlemek amacıyla tercih edilir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yürürken, koşarken, spor yaparken, bisiklete binerken tefekkür etmekte, Allah'ı zikretmekte, dua etmekte, istiğfar etmekte ve salavat çekmekte dinen sakınca yoktur.

Nitekim Kur'an-ı Kerim’de, “Onlar ayakta iken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar...” (Al-i İmran, 3/191) buyurulmaktadır.

Bera b. Azib’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (asm) yatağına uzandığında, sağ tarafı üzerine yatar ve şöyle dua ederdi:

 اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجْهِى إِلَيْكَ، وَفَوَّضْتُ أَمْرِى إِلَيْكَ ، وَأَلْجَأْتُ ظَهْرِى إِلَيْكَ ، رَغْبَةً وَرَهْبَةً إِلَيْكَ ، لاَ مَلْجَأَ وَلاَ مَنْجَا مِنْكَ إِلاَّ إِلَيْكَ ، اللَّهُمَّ آمَنْتُ بِكِتَابِكَ الَّذِى أَنْزَلْتَ ، وَبِنَبِيِّكَ الَّذِى أَرْسَلْتَ

Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere inandım. (Buhari, Vudu, 75; Müslim, Zikir, 56-58)

Aynı sahabi, Hz. Peygamber (asm) bana, “Yatağına gireceğin zaman namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ yanın üzerine yat ve bu duayı oku ve bu duanın sözleri yatmadan önceki son sözün olsun.” buyurduğunu nakletmiştir. (Buhari, Vudu, 75; Müslim, Zikir, 56)

Bununla birlikte bu tür grup aktivitelerinin;

- Dinen meşru ve helal ortamlarda yapılması,
- Bir haramın işlenmesine vesile olmaması,
- Dinin yasakladığı unsurları barındırmaması
gerekir.

Dinen haram unsurlar barındıran aktivitelerin içinde yer almak caiz değildir.

Bunlara dikkat edildiği takdirde, kişi tempolu bisiklete binerken ya da tempolu kardiyo hareketleri yaparken Allah'ı zikredebilir, dua edebilir, tefekkür edebilir...