Rabbimiz Kur'an'da neden "belki, veya" gibi belirsizlik belirten kelimeler kullanıyor, hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sonra yaklaştı ve iyice sarktı. Öyle ki araları yayın iki ucu arası kadar veya daha az kaldı." (Necm, 53/8 ve 9)

Bu âyetle ilgili güzel bir yorum nakledilmiştir. Şöyle ki;

Araplar cahiliye döneminde bir ittifak kurmak üzere anlaşacakları zaman iki yay çıkarır, birini diğerinin üzerine koyarak ikisinin kâbını birleştirirler, sonra da ikisini beraber çekip onlarla bir ok atarlardı. Bu, onlardan birinin razı olacağı şeye diğerlerinin de razı olacağını, birisini kızdıran şeyin diğerlerini de kızdıracağını ifade eden bir birlik antlaşmasıydı ve aksi mümkün olmayacak tarzda söz birliği ettiklerini gösteriyordu. Bu anlamda kâb, miktar manasına değil, üst üste gelen iki yayın birlik manzarasını gözler önüne seren, kabza ile kiriş arası demektir.

Görülüyor ki bu mana, hem diğerinden daha fazla bir yakınlık tasvir etmekte, hem de mânevî bir yakınlığı göstermektedir. "Ev edna"daki  "Ev"ın, "daha yakın manasına" bir yükseliş ifade ettiği söylenebilir. Bu hususun muhatablara terdid (iki ihtimalle anlatım) şeklinde anlatılması, ifadenin temsilî olduğunu hatırlatmak içindir. Bu yüzden tefsirciler derler ki, yakınlığın en üst seviyesini tasvir eden bu söz, birleşme alışkanlığını temsil etmekte ve belirsizliği ortadan kaldırmak suretiyle Peygamber (s.a.v)'in vahyi işitmesini gerçekleştirmektedir. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kuran Dili, ilgili ayetin tefsiri).