Psikolojik tedavi görüyorum, sigara kullanıyorum; .., dayanamayıp orucumu bozuyorum, vicdanen rahatsızım ne yapabilirim?

Soru Detayı

- Psikolojik tedavi görüyorum, sigara kullanıyorum; oruç tuttuğumda çok sıkıntı çekiyorum, dayanamayıp orucumu bozuyorum, vicdanen çok rahatsız oluyorum ne yapabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Psikolojik tedavi görüyor olmanız, iradenizin tamamen devre dışı kalmış olduğu anlamına gelmez. Örneğin, siz devletin sigara içmeyi yasakladığı bir yerde polisin gözleri önünde veya başbakanın da bulunduğu o yerde sigara içer misiniz? Şahsen biz böyle cesaret gösteremeyiz. Peki, birer kameraman olan omuzlarımızdaki Allah’ın polisleri olan meleklerin bizim fotoğraflarımızı alıp suçüstü yakalayacakları bir duruma düşmek, özellikle mahşerdeki mahkemenin tek hâkimi olan Allah’ın bizzat -ilim ve kudretiyle- hazır bulunduğu bir ortamda suç işlemek ve bunu psikolojik rahatsızlık bahanesiyle yapmak, olacak şey midir?

Sizin gibi din konusunda titiz ve dikkatli bir kimsenin vicdanın sesini dinleyeceğini ve oruç gibi en büyük bir ibadeti sigaraya feda etmeyeceğini düşünüyoruz. Kutsi hadis-i şerifte

“Bir kul Allah’a bir adım yaklaşırsa, Allah ona iki adım yaklaşacak.” (Buhâri Tevhid, 15, 50; Müslim, Zikr, 20, 21, 22; Tirmizi, Deavât, 131)

buyurulmuştur. Buna göre, ilk adımı atarsak, sonsuz merhamet sahibi Rabbimiz, irademizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Bununla beraber, doktorunuza da danışın; ancak, kendisi de oruç tutan bir doktoru tercih edin.