"Peygamberimiz Hz. Muhammed’e ne kadar mecnun / zihinsel özürlü gelmiş ve onların sinesine elini koymuş ise, muhakkak şifa bulmuştur." hadisine göre, zihinsel engel ile kalp arasında bir irtibat var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisin kaynağı: bk. Kadı Iyaz, Şifa, 1/335; Aliyyu’l-Karî, Şerhu’ş-Şifa,677-678/Beyrut, 1421.

Kalp, aslında aklı da içine alan bir manevî mekanizmadır.

“Onların kalpleri var fakat anlamıyorlar.”(A'raf, 7/179)

mealindeki ayette de bu gerçeği anlamak mümkündür. Çünkü anlama işi -bilinen şekliyle- akılla ilgilidir.

Bu açıdan bakıldığı zaman, mecnunluğun/zihinsel özürlülüğün kalp ile de bir ilişkisi vardır. Bu ruhî hastalığın kaynağı bazen cinlerin tasallutu olabildiği gibi, bazen de -bugünkü bazı psikiyatri uzmanlarının da ifade ettiği gibi- organik olabilir.

Hz. Peygamber (asm)'in elini bu hastalığa müptela olan kimselerin göğsüne koyması, her iki ihtimale göre de uygun bir yerin seçimi söz konusu olabilir. Ancak, bugün işin uzmanları tarafından kesin ilmî verilerle tespit edilmediği sürece, bu tür yorumları sadece birer ihtimal olarak görmek gerekir...