Olağanüstü iddiaların olağanüstü kanıtlara ihtiyacı var mı?

Soru Detayı

- Carl Sagan’ın “Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtları gerektirir.” sözü ile Peygamber Efendimizin göğe çıkmasını eleştirenlere ne yanıt verilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Miraç olayının kanıtı da kendi cinsinden gerçekleşmiştir.

Miraç dönüşü Mescidi Aksa hakkında sorulan tüm sorulara Hz. Peygamber (asm) gaybi olarak tam ve doğru cevaplar vermiştir. Mucize olayı bunu görmeyenler için ancak haber ve işitme yoluyla sabit olur.

Bu noktada da haberi getirenlerin doğruluğu ile verilen haberin imkanı birlikte değerlendirilir.

Mütevatir olarak nakledilen ve Kur'an-ı Kerim’de sabit bulunan bu olayın nasıllığını hiç tecrübe etmediğimizden dolayı bilemeyiz. Ancak ilahi kudretin buna kolaylıkla kadir olduğunu bilmemiz imkanı vakiye çevirir.

Ayrıca mucizeleri görmek, görenleri imana zorlamaz. Öyle olsaydı sihir demez hemen iman ederlerdi. Bu imtihan dünyasında insanın iradesi elinden alınmaz. Ancak müminler için bu mucizeler fevkalade anlam kazanırlar.

Bundan sonra olağanüstü kavramı da abartılı bir kavramdır.

Düşünülecek olursa, bir tek kar ya da yağmur tanesinin ya da bir çiçeğin, bir yıldızın, küçücük bir atom-altı parçacığın kısaca her şeyin şaşırtıcı bir orijinallik ve özgünlük taşıdığı fark edilir.

İnsanı kendisine hayran bırakan bu eşsiz ve muhteşem kainatın, doğrudan eşsiz ve benzersiz bir yaratıcının ayeti olduğu açıkça anlaşılır.