"Müşriklerle aramızdaki fark takke üzerindeki sarıklarımızdır" hadisine göre, camide namaz kılarken sarık sarmayanları uyarmak doğru olur mu?

Soru Detayı
"Müşriklerle aramızdaki fark takke üzerindeki sarıklarımızdır." hadisine göre sarık sarmayanları uyarmak doğru olur mu? (Tirmizi, Libas 42 ve Ebu Davud, Libas 24) Camide sadece takke ile namaz kılanlara "Yanlış yapıyorsunuz?" denilebilir mi? Onlara kızmak niyetiyle değil, uyarı olsun diye. Ben sarıklı olduğum için bana bakışlarıyla rahatsızlık veriyorlar...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhammed İbnu Rükane, babası (radıyallahu anh)'tan anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Bizimle müşrikler arasındaki fark, kalansuveler üzerindeki sarıklardır." (Ebu Davud, Libas 24; Tirmizî, Libas 47)

Hadis Müslümanlarla müşrikler arasında bariz farkın baş kıyafetinde bulunmasını ifade etmektedir. Baş kıyafetinin İslamî şekli kalansuve üzerine sarıktır. Kalansuve fes, takke nevinden başı örten serpuştur. Bazı alimler, kalansuveyi müşriklerin de giydiğine, buna sarık ilavesinin İslamî kıyafet olduğuna işaret ederler.

Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm) bu ifadesi ile müşriklere benzememeyi ve bundan dolayı takke üzerine sarık sarmayı tavsiye etmiştir. Ancak günümüzde, takke müşriklerin kıyafeti olmaktan çıkmış daha çok Müslümanlara özgü olmuştur. Bu bakımdan sarık sarmayan kişiye, niçin sarmıyorsun denilmez. (bk. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, h. no: 1523)