Mucizeler fiziki olaylarla açıklanabilir mi, şakkı kamer gibi mucizelerde yine sebepler var mıdır, yoksa mucizeler sebeplerin durduğu yerde mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mucizeler, olağanüstü ve sebeplerin aciz kaldığı durumlardır; sebeplerle izah edilemez.

Mucizeler insanlara, sebepleri kullanarak ulaşabilecekleri teknolojik hedefler göstermektedir.

Mesela, Hz. Musa (as) asasını taşa vurup su çıkartıyor, bu bir mucizedir. Biz de sopayı taşa vurup su çıkartamayız; sebepler bunda acizdir. Ancak bize, sondaj makinasını icat edip yerin metrelerce altından su çıkarmayı telkin etmektedir.

Hiç kimse parmağı ile ayı ikiye bölemez, ancak ilerde lazerlerle dünyaya düşmesi muhtemel büyük gök taşları parçalanabilir. Bunlar birer hedeftir...