Kur'an-ı Kerim'in meali aslını tutar mı? Meal okuduğumuz zaman Kur'an okumuş sayılır mıyız, sevabı aynı yazılır mı?

Soru Detayı
Ben Kur'an'ı Arapça okumaktan bişi anlamıyorum. Herkes Arapça okuma öğrenebilir, ama ne anlama geldiğini anlaması zor olur. Kur'an'ı Türkçe mealini okusak ve ne anlama geldiğini anlasak kul olarak daha fayda görmez miyiz? Meal okuduğumuz zaman Kur'an okumuş sayılır mı, sevab yazılır mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah yolunda yapılan en küçük bir iş ve amel bile neticesiz kalmaz. Hele Kur’an okumak gibi kainatın en büyük bir hadisesi hiç sevapsız kalmayacaktır. Kur’an'ın yüzüne bakmak bile sevap olursa, Kur’an'ın anlamını veren bir kitabı okumak elbette sevabı vardır. Fakat Kur’an'ı aslından okumak ile mealinden okumak arasında fark vardır.

Esas olan Kur’an okumayı aslından öğrenmek ve manasını anlamak içinde mealden okumaktır. Ancak hiçbir Kur’an meali aslının yerini tutmayacağından, namazda Kur’an yerine okunmaz. Namazımızda mutlaka Kur’an-ı Kerimi aslından okumalıyız. Allah kelamı olan Arapça olandır; bunun yeri ve sevabı ayrıdır, her harfine kat kat sevap verilir.

İlave bilgi için tıklaynız:

Neden Kur'an dili Arapça'dır? Bunu milliyetçilik olarak düşünenlere ne denilebilir? Kuran'ı tercümesinden okusak daha iyi olmaz mı? Anlamadan okuduğumuzda sevabı olur mu?