Korktuğum başıma geldi, demek doğru mudur?

Tarih: 22.12.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Bu soruyu sesli dinle
Soru Detayı

- İnsanın korktuğunun başına gelmesi nasıl değerlendirilir veya yorumlanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanda "hiss-i kable’l-vuku" denilen önseziler vardır. Buna "altıncı his" de denilir. Bu açıdan bazı şeyler olmaya yakın iken bu his / duygu tarafından -Allah’ın izniyle- fark edilebilir.

Ancak bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazen bir uyarı veya bir müjde mahiyetinde gelen bu tür hisler, bazen şeytan tarafından da manipüle edilebilir. Yani şeytanın telkiniyle insanda var olan kuvve-i vahime / evham üretme mekanizması tarafından aslı-astarı olmayan şeyler hakkında da bazı korkular oluşabilir. Bazı vehimler takıntı haline gelebilir ve insana hayatı zehir hale getirebilir.

Bu sebepledir ki, İslam’da bir şeyi uğur saymaya izin verildiği hâlde, bir şeyi uğursuz saymaya izin verilmemiştir. Çünkü uğur saymak hayata mutluluk katar. Uğursuzluk duygusu ise hayatı zehir eder.

Özetlersek; güzel düşünen, her şeyi güzel görür ve hayatından lezzet alır. Kötü düşünen, ruhuna kötülükler içirir ve hayatına zehir katar. Şunu unutmayalım ki, feleğin çarkı bizim vehimlerimize göre değil, Allah’ın hikmetine göre dönmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun