"Kim din kardeşine demirle işaret ederse, melekler ona lanet eder." diye bir hadisi şerif okudum. Demirle işaret etmek ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Her kim kardeşine -isterse ana baba bir kardeşi de olsa- (korkutmak üzere) demirle işaret ederse, onu bırakıncaya kadar melekler o kimseye lanet ederler."

"Sakın sizden biriniz (din) kardeşine silah ile işaret etmesin. Çünkü işaret eden kimse bilmez ki belki şeytan o silahı elinden kaydırır, işaret edilen adamı vurur da bu yüzden cehennemden bir çukura yuvarlanır.” (Riyâzu's-Salihîn, III, 293).

Burada demirin özel bir kerameti söz konusu değildir. Maksat, bir kimsenin demir gibi, kesici, kırıcı, yaralayıcı bir aletle kardeşini korkutmasıdır.

“İşaret etmek” ifadesi, karşıdakine yaralayıcı bir aleti gösterip, “şimdi göreceksin!..” sinyalini vermek anlamında kullanılmıştır.

Demek ki İslam’da, değil mümin kardeşine hakaret etmek, onu korkutmak bile caiz değildir.

El şakaları ve öldürücü, yaralayıcı aletlerle yapılan şakalar, tehlikeli olabileceğinden yasaklanmıştır.