Sa'y Nasıl Yapılır?

Tavaf namazını kılıp Zemzem suyunu da içtikten sonra, sa’y yapılmak isteniyorsa, tekrar Hacer-i Esved’e dönülür, öpülür veya el sürülür, yahut da bunlar mümkün olmazsa uzaktan istilâm edilir. Sonra Safâ’ya çıkmak üzere Mescidden dışarı çıkılır.

Her kapıdan Safâ’ya çıkılabilir, fakat Safâ kapısından çıkılması daha iyidir. Sol ayakla mescidden çıkılır, Safâ tepesine gidilir. Orada Kâbe’ye yönelik olarak eller havaya kaldırılır ve üç defa tekbir getirilir; tehlil, tahmid getirilir ve salâvatlar, istenen dualar yapılır. Sonra sa’y etmeye niyet edilerek Merve’ye doğru vekarla yürünmeye başlanır. Yeşil renkli iki direk arasına varınca hervele yapılır. Yani, koşma ile yürüme arasında çalımlı çalımlı yürünür.

Direkler geçilince yine normal olarak vekarla yürünür. Merve tepesine varılır. Burada da Kâbe’ye karşı durulur. Safâ’daki gibi tekbirler getirilir, tahmid, tehlil ve dualar okunur. Böylece sa’y’in bir şavtı tamamlanmış olur. Sonra aynı şekilde Safâ’ya geri dönülür.

Gidiş dönüş yolları ayrı ayrıdır. Her şavtta iki yeşil direk arasında hervele yapılır. Yedinci şavt Merve’de tamamlanır. Böylece Safâ’dan Merve’ye 4 gidiş, Merve’den Safâ’ya 3 dönüş yapılmış olur. Safâ’dan Merve’ye gidiş bir şavt (devir) olduğu gibi Merve’den Safâ’ya dönüş de bir şavttır. Sa’y tavaftan sonra yapılır. Tavaftan önce yapılan sa’y’ın iadesi gerekir.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun