Kurban etinin üç günden fazla bekletilmesi haram mıdır? Günümüzde kurban etinin 2/3 dağıtılması ve ikram edilmesi, 1/3 kendine ayırılması uygulaması var. Bu konuda net bir cevap verir misiniz?

Peygamberimizin uygulamalarındaki farklılık o dönemdeki sosyal yaşamla alakalıdır. Özellikle Müslümanların ekonomik yönden zayıf olduğu dönemlerde kurban etinin tamamını dağıtmış ve sahabelerine de dağıtmalarını tavsiye etmiştir. Daha sonraları ekonomik imkanlar iyileşince de farklı uygulamaya gitmiştir.

Bir Müslüman, kestiği kurbanın tamamını evine götürse günah işlemiş olmadığı gibi, kestiği kurbanın sevabını da alır. Ancak kurban kesen kişi hem kendi durumunu hem de çevresinin durumunu göz önüne alarak Peygamberimizin (asm) bu uygulamalarını kendisine örnek almalıdır.

Kesilen hayvanın eti, yaklaşık olarak üçe ayrılır. Üçte bir kısmı ev halkı için ayrılır, üçte biri akraba ve komşulara dağıtılır. Kalan üçte biri de fakir ve muhtaçlara yollanır. Bu taksim şekli mendubtur. Fakat kesen şahıs zenginse, tamamını veya çoğunu fakirlere dağıtabileceği gibi, orta halli veya kalabalık ise, çoğunu veya hepsini evinde kendi için de bırakabilir.

Kurbanda esas olan kan akıtmaktır. Bu yapılmadan kurban vecibesi yerine getirilmiş olmaz. Bu sebeble kurbanlık koyunu alıp kesmeden canlı olarak tasadduk etmekle kurban borcu ifa edilmiş sayılmaz. Kurban etinden Müslümanlara yedirmek lâzımdır; kâfire yedirmek ise mekruhtur. Fakat kesilirken veya yenirken üzerine gelmişse yedirilmesinde kerahet yoktur.

Kurbanın etini ve derisini satıp parasını almak da mekruhtur.Yapıldığı takdirde alınan para tasadduk edilmelidir.

(Mehmet Dikmen, İslam İlmihali)

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun