Karınca Yuvalarındaki Mimari Detaylar

Allah (c.c) hem karıncalara hem de diğer canlılara üstün bir teknoloji gerektiren oldukça profesyonel yuvalar yapmalarını ilham ederek, kullarına, Kendisinin çeşitlilik sanatından muazzam zengin örnekler sunarak Zatı’nın büyüklüğünü ve üstünlüğünü kanıtlar.

“Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a tevekkül ettim. O’nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)” (Hud Suresi, 56)

Şaşırtıcı derecede büyük ama aynı zamanda tam bir düzenin hakim olduğu karınca yuvalarının girişinde güvenlik önlemleri oldukça gelişmiştir. Yuvanın içinde ise çalışanlara göre düzenlenmiş bölümler vardır:

- Yuva yerin altına doğru katlar halinde iner, ama güneş enerjisine ihtiyaç duyulan bölüm, güneşi en geniş açıyla alabileceği yere yerleştirilmiştir.

- Ayrıca sürekli bağlantı içinde olması gereken bölümler de ulaşımın en kolay olacağı şekilde, birbirlerine çok yakın olarak inşa edilmiş, fazla maddelerin yığıldığı depolar, binanın yan tarafında ayrı bir bölüm olarak hazırlanmıştır.

- İhtiyaçların saklandığı ambarlar rahat ulaşılabilecek yerlerdedir.

- Tam binanın ortasında ise gerektiğinde herkesin toplanabileceği geniş bir salon yer alır.

- Yuva, büyüklüğüne rağmen eşit bir şekilde ısınır.

- Çok gelişmiş bir merkezi ısıtma sistemi sayesinde, sıcaklık gün boyunca olması gerektiği derecede sabit kalabilir. Bunun bir nedeni de, binada her türlü hava koşuluna karşı geliştirilmiş, son derece etkili bir dış yalıtım uygulamasının olmasıdır.

Buraya kadar anlatılanlardan bu yuvanın yapılmasının üstün teknoloji ve profesyonel bir ekip çalışması gerektirdiği anlaşılmaktadır. Bu tip bir yuva meydana getirebilmek için gerekli bilgiyi edinmek, insan ömrünün uzunca bir bölümünü kapsar. Oysa yumurtadan çıkan bir karınca görevini o anda bilmekte ve hiç vakit kaybetmeden uygulamaya geçirmektedir.

Bu durum, karıncaların bu bilgilere henüz dünyaya gelmeden sahip olduklarını gösterir. Daha doğrusu tüm bu bilgiler, var oldukları ilk andan itibaren, herşeyin Yaratıcısı olan Yüce Allah tarafından karıncalara ilham edilmektedir.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun