Peygamberimiz cennet ve cehennem ehlinin hallerini nasıl görmüştür?

Soru Detayı

- İnsanlar daha cennet ve cehennemde değilken (henüz kıyamet kopmamış ve mahşer kurulmamış), Miraç'ta Peygamberimiz (asm) nasıl cennet ve cehennem ehlinin hâllerini görmüştür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnetin kabulüne göre, mekân olarak cennet ve cehennem yaratılmışlardır ve mevcutturlar. Ancak şu anda her ikisinde de insanlar yoktur. Kıyametin kopması ve herkesin hesabının görülmesinden sonra, her biri kendine münasip sakinlerine kavuşacaktır.

Peygamber Efendimiz (asm)'in Miraç’ta cennet ve cehennem ehillerini görmesi ise, (Allahu A’lem) bunların gelecekteki hâllerinin kendisine gösterilmesinden ibarettir. Çünkü Cenab-ı Hakk’ın her şeyi kuşatan bir ilmi vardır. Bir kısım bilim kurgu filmlerinde, geleceğin dünyası hayali bir tarzda gözler önüne serildiği gibi, bu olayda da cennet ve cehennemin gelecekteki hâlleri Peygamber Efendimiz (asm)'e birer manzara şeklinde gösterilmiştir.

Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek şeklindeki bir ayırım, zaman ve mekânlarla kayıtlı olan biz insanlara göredir. Zamanı ve mekânı yaratan Zat’a nispetle ise, böyle bir ayırım söz konusu değildir.