Dedikoducu akrabalara karşı nasıl davranmalıyız, bunlarla ilgiyi kesmek doğru olur mu?

Soru Detayı
Akrabalarimizda dedikoducular çok, bunlara karşı nasıl davranmalıyız? Bunları eve sokmasak olur mu, yoksa günah mı olur? Ya bunlarla ilgiyi tamamen kessek olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akraba ile ilgiyi kesmek doğru değildir. Bu kimselere münasip bir dille yaptıklarının yanlış olduğunu anlatıp dedikodu yapmalarına engel olmak gerekir. İlla da dedikodu yapmak için ısrarlı davranırlarsa, konuşmalarına fırsat vermeyecek tarzda bir dini kitap açıp okunabilir, bu şekilde ya okunanı dinleyeceklerdir veya kalkıp gideceklerdir.

Bizim vazifemiz onların bu tür manevi hastalıklarını tedavi amaçlı olmalıdır.

Nasıl ki doktorun vazifesi hastaya değil hastalığa düşmanlıktır. Bunun gibi biz de o insanları değil, onlardaki dedikodu hastalığını sevmeyeceğiz.

Akrabalarımızda bulunan manevi hastalıklar onları sevmemize, birlikte olmamıza mani olmamalıdır. Nasıl ki kanser olan bir akrabaya ilgi alakayı daha da arttırıyorsak, öyle de manevi hastalığı olan akrabalarla da alakayı kesmek yerine, onların hastalıklarını tedavi edecek tarzda ilgi ve alakayı arttırmamız gerekir.