Bir müminin ertesi günü önceki gününden hayırlı mı?

Soru Detayı

- Bir müminin ertesi gününün önceki gününden hayırlı olduğuna dair bir hadis var mıdır?
- Eğer öyleyse, lütfen bana hadis referansını ve sıhhat derecesini söyler misiniz?
- Çok araştırdım ama bu hadis ile ilgili Hz. Muhammed (asm)'in Hz. Harris (ra) ile konuşması dışında herhangi bir referansına rastlamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir müminin ertesi gününün önceki gününden daha hayırlı olacağı şeklinde bir rivayet bulamadık.

Ancak, imanına uygun yaşayan her mümin sonraki günü öncekinden daha hayırlı olacaktır. Nitekim bir hadiste şöyle buyurulmuştur:

“Hiçbiriniz ölmeyi istemesin. Ölüm kendiliğinden gelmeden önce de öleyim diye dua etmesin. İnsan ölünce hiçbir iyilik yapamaz. Müminin hayatta kalması iyiliklerini çoğaltır.” (Müslim, Zikir 13)

Bu hadiste geçen “Müminin hayatta kalması iyiliklerini çoğaltır.” müjdesine her mümin için mümkündür.

Şu hâlde iyi bir kul, yaşadığı sürece ibadetlerini yerine getirmekle ve günahlardan sakınmakla sevaplarını çoğaltır; böylece sonraki günü önceki gününden hayırlı olur.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bir sohbeti sırasında, cennetle müjdelenen sahabilerden Sad İbni Ebu Vakkas bu müjdeden çok duygulanmış ve “Ah, keşke şimdi ölmüş olsaydım!” diye hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlamıştı.

O zaman Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz bu sevgili arkadaşını şöyle uyarmıştı:

“Sad! Eğer cennetlik isen, hayatının uzun ve yaptıklarının iyi olması senin için daha hayırlıdır.” (Ahmed İbni Hanbel, Müsned, 5/267)

Şu halde iyi kul, bu iyiliklerine devam ettikçe her sonraki gün bir öncekinden hayırlı olacaktır.

Ayrıca, günahkâr bir kul ise, yaptıklarına pişman olup günahlarına tövbe eder, böylece yine sonraki günü önceki gününden hayırlı olur.